Canonul Sfântului Andrei Criteanul la Parohia Gârbovi I

Sfantul și Marele Post reprezinta pentru orice creștin ortodox un prilej de a progresa duhovnicește, atat prin eforturi personale cat mai ales prin rugaciunea in comuniune, in Sfanta Biserica.

In biserica Adormirea Maicii Domnului a Parohiei Garbovi I, potrivit randuielilor tipiconale din Perioada Triodului, in primele patru zile ale Sfantului și Marelui Post a fost savarșita slujba Pavecerniței Mari, in cadrul careia s-a citit Canonul Sfantului Andrei Criteanul.

Psalmii și rugaciunile

var acceptate = [ "ascmb.ro", "parohiabalaciu.ro", "parohiabogata.ro", "parohiamalu.ro", "parohiasintesti.ro", "catedralaurziceni.ro", "coralasfmina.ro", "manastireacoslogeni.ro", "manastirearadunegru.ro", "parohia-sf-ap-petru-pavel-cl.ro", "parohiaamara.ro", "parohiabora.ro", "parohiadridusnagov.ro", "parohiagarbovi1.ro", "parohiagradistea.ro", "parohiaindependenta.ro", "parohiamaiacatargi.ro", "parohiaplevna.ro", "parohiasaveni.ro", "parohiasfanastasia.ro", "parohiasfdumitru.ro", "parohiasfgheorghecl.ro", "parohiasfnifon.ro", "parohiatamadaumare.ro", "parohiavarasti.ro", "parohiavolna.ro", "sfilie.ro", "parohialehliugara.ro", "parohiacojesti.ro", "parohiafierbintitarg.ro", "manastireaslobozia.ro", "bisericadelemnslobozia.ro", "parohiabuzoieni.ro", "protoieriacalarasi.ro", "parohiaceacu.ro", "parohiavaleamacrisului.ro", "parohiacuzavoda.ro", "parohiastefanvoda.ro", "parohiaprozanic.ro", "parohiarazvani.ro", "parohiaunirea.ro", "parohiaeroioltenita.ro", "bisericafunduleacentru.ro", "bisericafunduleacrang.ro", "bisericamagureni.ro", "parohiapaicu.ro", "parohiamodelu.ro", "protopopiatulurziceni.ro", "protoierialehliu.ro", "protopopiatulfetesti.ro", "protoieriaoltenita.ro", "protoieriaslobozia.ro", "sf-esc.ro", "parohiaroseti3.ro", "parohiaandolina.ro", "lonews.ro", "lacasuriortodoxe.ro", "reintregirea.ro", "irineupop.ro", "protopopiatul-ortodox-sighisoara.ro", "protopopiatul-ortodox-tarnaveni.ro", "protopopiatulalbaiulia.ro", "protopopiatulblaj.ro", "protopopiatulludus.ro", "protopopiatulreghin.ro", "protopopiatulsebes.ro", "radio.reintregirea.ro", "files.lacasuriortodoxe.ro", "lacasuriortodoxe.sf-esc.ro"];function getHostname( url ) { return $('').prop('href', url).prop('hostname');}function curatareHTML(html) { // Token-uri var breakToken = '

'; var linkToken = function ( i ) { return '_______link@' + i + '@_______'; }; // Stabilim imaginile var o_imagini = html.find("img"); o_imagini.each(function() { if($(this).attr("src") != undefined) { $(this).attr("src", $(this).attr("src").replace("Arrayhttp", "http").replace("arrayhttp", "http")); if($(this).attr("src").toLowerCase() == "array" || $(this).attr("src").toLowerCase() == "array/") { $(this).remove(); } } else { $(this).remove(); } }); o_imagini = html.find("img"); var imagini = new Array; for(var i=0; i -1) { imagini.push(src); } } // Convertim link-urile in text var o_links = html.find("a"); var links = new Array; for(var i=0; i/gi, breakToken); html = html.replace(/</p>/gi, breakToken); // Eliminare html html = $('
').html(html).text().trim(); // Readaugare html token si stilizare html html = html.replace(new RegExp(breakToken, 'g'), "

"); for(var i = 0; i -1) { html = html.replace(linkToken(i), '
['+links[i]+'] '); } else { html = html.replace(linkToken(i), ' ['+links[i]+'] '); } } html = html.replace(/r?n|r/g, ""); html = html.replace(/ss+/g, ' '); html = html.replace(/
s/g, "

"); html = html.replace(/s
/g, "

"); html = html.replace(/(
)+/g, "

"); html = html.replace(/^(
)+/g, ""); html = html.replace(/(
)+$/g, ""); // Readaugare imagini if(imagini.length >= 1) { html = '' + html; } if(imagini.length >= 2) { for(var i=1; i0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...