Trei zile de binecuvântată rugăciune în comunitatea parohială Gârbovi I

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în perioada 12-15 august 2018 sunt aduse spre închinare în biserica parohiei Gârbovi I Sfinte Moaște ce se află în permanență în Mănăstirea Radu-Negru (Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Sfântul Mare Mucenic Mina, Sfântul Ciprian, Sfântul Stelian, Sfântul Ierarh Nectarie, Sfântul Fanurie, Sfântul Mercurie), de lângă Municipiul Călărași, precum și racla ce conține veșmântul Sfintei Cuvioase Parascheva, Sfânt Odor cer se află în patrimoniul Mănăstirii Chiroiu.

Pe data de 12 august, către seară, Sfintele Odoare au fost întâmpinate de mulțime de preoți și credincioși, delegatul Chiriarhului la acest moment fiind Părintele Arhimandrit Rafail Mîț, vicar Eparhial.

Credincioșii din zona Municipiului Urziceni sunt așteptați să se roage sfinților lui Dumnezeu în Biserica Parohiei Gârbovi 1 până miercuri, 15 august 2018, când va avea loc procesiunea de plecare a Sfintelor Moaște către Mănăstirile de unde au venit.

Acest eveniment desfășurat în perioada hramului bisericii parohiale Adormirea Maicii Domnului Gârbovi I se înscrie în activitățile desfășurate de Protopopiatul Urziceni în anul Centenar al Marii Uniri din 1918 precum și în anul dedicat de Episcopia Sloboziei și Călărașilor familiei creștine.

Protopop Berbec Aurel


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...