Grija pentru înaintași, o formă concretă de mărturisire a credinței

Întru-cât Episcopia Sloboziei și Călărașilor a declarat anul 2019 ca an omagial al mărturisirii prin fapte a credinței ortodoxe, parohia Gârbovi I din Protopopiatul Urziceni a inițiat, prin preoții slujitori, părintele protopop Aurel Berbec și preotul Augustin Costel un demers de afirmare a aprecierii pentru străbunii acestei comunități, uitați poate de rude și apropiați, prin aducerea la lumină a locurilor de înhumare din cadrul cimitirului parohial.

Această acțiune, deloc ușoară, a reunit alături de preoții acestei parohii, aproximativ treizeci de enoriași ce au lucrat mai multe zile pentru curățarea locului sacru în care își dorm somnul de veci strămoșii acestei comunități.

Această știre nu-și propune evidențierea unor oameni, ci responsabilizarea celor care își reneagă prin propria nepăsare sfintele rădăcini străbune.


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...