Rugăciune pentru încetarea secetei în Parohia Gârbovi 1

Vineri, 24 aprilie 2020, în Săptămâna Luminată, după încheierea tipicului acestei zile, preoții Parohiei Adormirea Maicii Domnului Gârbovi 1 au săvârșit slujba ce se face la vreme de secetă.

Momentul de rugăciune s-a desfășurat la intrarea în localitate dinspre Comuna Valea Măcrișului.

Ținând seama de faptul că în general localitățile din Bărăgan au ca principală îndeletnicire agricultura, acest demers s-a bucurat de rugăciunea întregii comunități, fiind văzută ca o manifestare a nădejdii în mila Preabunului Dumnezeu, Cel care face să răsară soarele şi peste cei răi şi peste cei buni şi trimite ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi (Mt 5,45).

După slujbă s-a realizat o vizită prin toată comunitatea împărtindu-se aproximativ 600 de sticle de Agheasmă Mică.

În realizarea acestui moment ne-am bucurat de sprijinul autorităților locale precum al celor din structurile M.A.I. cărora le aducem cuvânt de mulţumire. Pe timpul desfășurării întregii acțiuni s-au păstrat rigorile în vigoare privitoare la distanțarea socială.

Preot Paroh Berbec Aurel


0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...